Kasa Stefczyka w Krzęcinie
Pod wpływem działalności dr Franciszka Stefczyka na terenie zaboru austriackiego, także w Krzęcinie powstała wiejska spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa wg wzoru Raiffaisena .
W rejestrze stowarzyszeń zarobkowych i gospodarczych z roku 1907 znajduje się następujący wpis: Siedziba stowarzyszenia: Krzęcin. Brzmienie firmy: Spółka oszczędności i pożyczek w Krzęcinie, stowarzyszenie zarejestrowane z nieograniczoną poręką. Data statutu: Krzęcin dnia 30 listopada 1907. Przedmiot przedsiębiorstwa- a) udzielanie członkom w miarę potrzeby i użyteczności pożyczek; b) danie możności do umieszczania na procent zaoszczędzonych pieniędzy i c) popieranie tworzenia spółek i stowarzyszeń zarobkowych i gospodarczych w okręgu spółki. Okrąg spółki stanowią gminy: Krzęcin, Borek Szlachecki, Facimiech, Gołuchowice, Ochodza, Polanka, Pozowice i Zelczyna. Czas trwania stowarzyszenia: nie jest ograniczony. Zarząd składa się: z przełożonego, jego zastępcy i trzech członków; zarząd ten stanowią: ks. Jan Kostyra katecheta, jako przełożony, Piotr Młotkowski, rolnik, jako zastępca, Jakób Kochana, rolnik, Franciszek Lelek, rolnik i Tomasz Pierzchała, rolnik, wszyscy w Krzęcinie zamieszkali, jako członkowie zarządu. Podpis firmy: Pod stampilią firmy kładzie podpis przełożony zarządu względnie jego zastępca i jeden z członków zarządu. Ogłoszenia od spółki wychodzące umieszczane będą na tablicy przed lokalem spółki, a w razie potrzeby także w czasopiśmie dla spółek rolniczych wydawanem przez krajowy Patronat. Udziały członków wynoszą po 10 kor. Jeden członek nie może mieć więcej niż 5 udziałów. Odpowiedzialność nieograniczona. Data wpisu: 20 grudnia 1907. C.k. Sąd krajowy jako handlowy, Oddział IIIW latach 1935-1939 wybudowano w Krzęcinie budynek przeznaczony w całości dla działalności „Kasy Stefczyka”.
Obecnie w budynku tym ma siedzibę Punkt Lekarski, Kółko Rolnicze i Świetlica Wiejska, sam budynek mieszkańcy dotąd nazywają „Kasą”.